Badem Ağacı Gübreleme Solucan Gübresi Uygulama

Badem Ağacı Gübreleme Solucan Gübresi Uygulama

BADEM AĞACI YENİ DİKİMLERDE

Saçak köklerde Eylül – Ekim – Kasım uygun ekim zamanlarıdır, tüplü fide ise her dönemde dikim yapılmaktadır.
Hangi mevsimde dikim yapıyorsanız yapın, mutlaka Katı Solucan Gübremizi doğrudan köke temas ettirecek şekilde uygulamanız önemli.

Badem ağacı yetiştiriciliğinde yeni dikimlerde Katı Solucan Gübresi kullanım önerimizin sebebi, kılcal köklerin solucan gübresi ile buluşarak faydalı bakterilerin ve mikoriza mantarlarının aktivitesini oluşturmak, kök gelişimini hızlandırmak ve güçlendirmek, gövde kalınlığını arttırmak ve ağaç gelişimini minimum altı ay öncesine çekmek içindir.

YENİ DİKİMLERDE BADEM AĞACI UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Yeni dikimi yapılacak fidanlarınız için açılan fidan çukurunun dibine saçak köklerin bütünü ile temas edeceği şekilde 500 gr. kadar Solucan Gübresi konulur.  Kenara ayrılan toprağın 2/3’ü kalan 1 kg. ile karıştırılarak üzerine eklenir.

Aşı bölgesi dışarıda kalacak şekilde kalan toprak ile kapatılır ve nemlendirilir.

Her bir fidan çukuruna 1,5 Kg. Solucan Gübresi konulmalıdır.

YENİ DİKİLMİŞ FİDANLARINIZDA UYGULAMA

Bölgenizin iklim koşulları ve rakımına bağlı olarak Eylül ayından Şubat ayına kadar  Katı (Granül) Solucan Gübresi’ni genç fidanlarınıza uygulayabilirsiniz.

Katı Formda Solucan Gübresinin özellikle Ekim – Kasım aylarında uygulanması tavsiye edilir.

Faydalı mikroorganizmalar çoğalarak toprağı tekstüre ederken mikorizal mantarlarda yeni kılcal kök oluşumunu sağlayacaktır.

Bu kök gelişimi baharda yeni sürgüne yol açacak ve kök kılcalları faydalı bakterilerle kaplanacağından bitkinin kök hastalıklarına karşı direnci artacaktır.

Mart ayına kadar başkaca hiçbir gübre kullanmamanız önemli, özellikle kimyasal gübreler. Burada yarattığımız bu faydalı yaşam popülasyonunu ne kadar korur ve artırırsak ağaçlarınız ve toprağınız için o kadar iyi.

GENÇ FİDANLARINIZDA UYGULAMA ŞEKİL VE MİKTARLARI

Genç badem ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap ederek uygulayabilirsiniz.

Yeni dikimlerde ortalama 80 cm. olduğunu varsayabiliriz.

Badem ağacı gübreleme de Ağaç başına düşen Solucan Gübresi, 15 cm. en 15 cm. derinlikte açılacak çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak alana, yaprak iz düşümlerinin 15 cm. açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.

15 cm. derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmelidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.