Çekirdeklik Kabak – Çerezlik Yetiştiriciliğinde Sıvı Solucan Gübresi Uygulama

Çekirdeklik Kabak – Çerezlik Yetiştiriciliğinde Sıvı Solucan Gübresi Uygulama

Solucan Gübresi Organik Madde, bitki gelişimine büyümesine destek veren enzimler, Doğal büyüme hormonuAzoto bakterilermikoriza mantarlar, organik atık kaynaklı Hümik ve Fülvik asitSölomic sıvısı ve milyonlarca faydalı mikroorganizma içerir.

Bitki Köküne direk temas ile veya kök bölgesine uygulamalarda, Azot bakterileri havadaki serbest azotu fikse ederek önce nitrat daha sonra nitrit formuna dönüştürerek bitkinin alımına sunarak önemli miktarda azot ihtiyacını karşılarken, mikoriza mantarlarda kök gelişimini ve kök saçaklanmasını hızlandırarak hem tutumu sağlayacak hem bitkiyi güçlendirecek hemde inci dizisi şeklinde köke tutunan mantarlar boşluksuz bir sıvama yapacakları için kök hastalıklarına karşıda önemli bir direnç teşkil edeceklerdir.

ÇEKİRDEKLİK KABAK FİDE ISLAMA:

Çekirdeklik kabak Fideden  dikimlerde, fide viyolleri bir gece susuz bekletilerek viyollerin içinde boşluklu alan yaratılarak 100 lt suya 300 cc sıvı solucan gübresi konarak iyice karıştırılır ve viyoller bu suya bandırılarak 15 sn bekletilerek sıvı gübrenin köklere iyice işlemesi sağlanarak dikime geçilebilir.

Islama ve bandırma işlemi kök hastalıklarına karşı direnç sağlar ve dirençli bitki gelişimini sağlar. 

ÇEKİRDEKLİK KABAK  SIVI SOLUCAN GÜBRESİ UYGULAMA MİKTARLARI

İlk döller görülünceye kadar sulama yapılmamalıdır.

1. UYGULAMA: Bitkinin kök gelişim dönemi vegatasyon dönemi 100 gün olduğundan 5-6 yapraktayken (Kaymak tabakasını kırmak ve yabani ot mücadelesi için yapılan temizlikten sonra) Sıvı Solucan Gübresinin ilk yaprak uygulamasını dekara 350 cc. olacak şekilde uygulanmalıdır.

2. UYGULAMA:  ilk uygulamadan 20-25 gün sonra yapılıyorsa 2. çapadan sonra meyveler görülmeye başlandığında dekara 400 cc düşecek şekilde atılır.
Bu uygulamayı atacağınız kimyasal gübre ile beraber yapabilirsiniz.

3. UYGULAMA: 2. uygulamadan 20 gün sonra dekara 400 cc düşecek şekilde uygulamalısınız.

NOT: Çekirdeklik Kabak yetiştiriciliğinde çiçek burun çürüklüğü sıkça görülür bu görüldüğünde yapraktan Sıvı Solucan Gübresi uygulaması tekrar edilmelidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.