Ceviz Ağacı Uygulama Şekilleri

Ceviz Ağacı Uygulama Şekilleri

 YENİ DİKİMLERDE CEVİZ AĞACI UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Yeni dikimi yapılacak fidanlarınız için açılan fidan çukurunun dibine saçak köklerin bütünü ile temas edeceği şekilde 500 gr. kadar Solucan Gübresi konulur. Kenara ayrılan toprağın 2/3’ü kalan 1 kg. ile karıştırılarak üzerine eklenir.

Aşı bölgesi dışarıda kalacak şekilde kalan toprak ile kapatılır ve nemlendirilir.

Her bir fidan çukuruna 1,5 Kg. Solucan Gübresi konulmalıdır.

Solucan gübresini önermemizin amacı , kılcal köklerin solucan gübresi ile buluşarak faydalı bakterilerin ve mikoriza mantarlarının aktivitesini oluşturmak, kök gelişimini hızlandırmak ve güçlendirmek, gövde kalınlığını arttırmak ve ağaç gelişimini minimum altı ay öncesine çekmek içindir.

GENÇ FİDANLARINIZDA UYGULAMA ŞEKİL VE MİKTARLARI

Genç ceviz ağaçlarınızın yaprak iz düşümü yani kılcal kök gelişim bölgesi veya gölge çapı = kg olacak şekilde hesap ederek uygulayabilirsiniz.

Ceviz ağacı gübreleme de Ağaç başına düşen Solucan Gübresi, 15 cm. en 15 cm. derinlikte açılacak çember şeklinde veya kaz ayağı ile açılacak alana, yaprak iz düşümlerinin 15 cm. açığından yine toprak altında kalacak şekilde uygulanır.

15 cm. derinlikte açılacak çukura toprak görünmeyecek kadar Solucan Gübresi konularak muhakkak surette üzeri yeniden toprakla kapatılıp nemlendirilmelidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.