Şeker Pancarı Sıvı Gübre Uygulama Miktarları

Şeker Pancarı Sıvı Gübre Uygulama Miktarları

Şeker pancarı gübreleme için azot (N), fosfor (P2O5) ve potasyum (K2O)önemlidir. Bitkiler hasada kadar kök ve yaprakları ile birlikte topraktan yüksek miktarda azot, fosfor ve potasyum kaldırır. Bundan dolayı tarladaki verimliliğin korunabilmesi için toprak ve bitkinin bu ana besin maddeleri ile desteklenmesi gereklidir.

Toprakta bitki besin maddesi analiz sonuçlarına göre şeker pancarı gübreleme yapılması en doğru yoldur.

KARESOL Solucan Gübresi; Organik Madde, bitki gelişimine büyümesine destek veren enzimler, Doğal büyüme hormonu, Azoto bakteriler, mikoriza mantarlar, organik atık kaynaklı Hümik ve Fülvik asit, Sölomic sıvısı ve milyonlarca faydalı mikroorganizma içerir.

Bitki Köküne direk temas ile veya kök bölgesine uygulamalarda,

Azot bakterileri havadaki serbest azotu fikse ederek önce nitrat daha sonra nitrit formuna dönüştürerek bitkinin alımına sunarak önemli miktarda azot ihtiyacını karşılarken, mikoriza mantarlarda kök gelişimini ve kök saçaklanmasını hızlandırarak hem tutumu sağlayacak hem bitkiyi güçlendirecek hemde inci dizisi şeklinde köke tutunan mantarlar boşluksuz bir sıvama yapacakları için kök hastalıklarına karşıda önemli bir dirençteşkil edeceklerdir.

Yoğun mikroorganizmal ortam, ortamda doğal bir yaşam oluştururken, mikroorganizmaların birbirlerine sürtünmeleri esnasında oluşan kinetik enerjiden kaynaklı ısı açığa çıkarak kök donması riskini azalttığı da gözlemlenmiştir.

Doğru üretilmiş Solucan Gübresi içerisinde aktif halde bulunan amilaz, kitinaz, selülaz, ksilenaz, sellobiaz, endoglukanaz, asit fosfataz, alkalin fosfataz ve nitrat redüktaz enzimleri ile bitkinin enerji ihtiyacını destekler ve biyo etkileri hızlandırırken kitin içeren zararlılara karşı da doğal bir mücadele sağlamaktadır.

Solucan Gübresi Şeker Pancarı Gübreleme Miktar ve Şekilleri

1- İlk uygulama; 5-7 yaprakta çapadan sonra dekara 350 cc. düşecek şekilde uygulanır.

2- İkinci uygulama; İlk uygulamadan 20 gün sonra 15 yaprakta iken dekara 400 cc. düşecek şekilde uygulanır.

3. Üçüncü uygulama; Pancar Kök bağladığında dekara 400 cc. düşecek şekilde uygulanır

4- Dördüncü uygulama; yumrular irileşmeye ve polar tutmaya başladığında dekara 450 cc. düşecek şekilde uygulanmalıdır.

NOT :
Sıvı Formda Solucan Gübresi uygulanan alanlarda Kimyasal gübre oranını %15-20 oranında ilk sene, %20-25  oranında 2. sene azaltabilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.