Solucan Gübresi Nedir?

Solucan Gübresi 70 yılı aşkın süredir Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, Avrupada ve dünyanın birçok gelişmiş tarım ülkesinde her tür meyve, sebze, ağaç ve bitki türlerinin yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılmakta olan organik bir gübredir.

 

Solucan gübresi sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılıp parçalanarak, solucanlar tarafından sindirilip dışkı olarak elde edilmesiyle oluşan organik gübredir.
Her Türlü Sebze, Meyve Bahçeniz, Bütün Tarla ve Sera Bitkileriniz için, Besleyici, Köklendirici, Güçlendirici, Verim Arttırıcı ve Erkencilik Sağlayan Özelliklere Sahip bir organik gübre çeşididir.

 

Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde mevcut olan sölom sıvısını gübreye geçirir ve gübrenin patojenlere karşı dayanıklılığını sağlar.

 

Yarayışlı mikroorganizmalar, bitki besin elementleri, sölom sıvısı, rhizobium bakterileri ve enzimler toprağın organik maddesinin artması, Ph ve su tutma kapasitesinin dengelenmesi, biyolojik ve fiziksel yapının iyileşmesine neden olur.

 

Kırmızı Kaliforniya Solucanları (Eisenia Foetida) Nedir?

Amerika Kaliforniya eyaletinde, çok yavrulayan bir solucan türü ile çok çalışkan başka bir solucan türünün laboratuvar ortamında melezlenmesi sonucu üretilen Eisenia Foetida – Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanı cinsi kültür solucanları, worm casting ve vermicompost üretimi için tüm dünyada en yaygın kullanılan cins solucanlardır.

 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı adıyla bilinen Eisenia Foetida kültür solucanları hızlı çoğalmaları, tüketim ve üretimlerinin çabuk olmaları ile bilinir. Bu nedenle Solucan Gübresi üretimi için en uygun solucanlardır.

Bu sebeple, tüm dünyada solucan gübresi yapımı işi için en çok kullanılan solucan cinsi Eisenia Foetida – Kırmızı Kaliforniya Solucanı‘dır.

 

Solucan Gübresinin Özellikleri

* Granüller yapısı toprağın strüktürünü düzenleyip havalanmayı sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini minimize etmektedir.
* Yapısındaki çok sayda bakteri verildiği topraktaki zararı bakterilerle rekabet ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır, böylece bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır.
* Hava şartlarının olumsuz etkilerine karşı bitkiyi korur.
* Kesinlikle yabani ot tohumu içermez.
* Kaliteli, bol verimli ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar.
* %100 ekolojik ve non-toksiktir.
* Toprağın Ph, strüktür, nem gibi özelliklerinin düzenlenmesini sağlar.
* Bilhassa kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar.
* Asitli, kumlu toprakları düzenleyerek tarıma elverişli hale getirir.
* Kokusuzdur.
* Solucan gübresiyle yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.
* Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
* Toprakta uzun süre kalır dolayısıyla bitkinin uzun süre besin ihtiyacını karşılar.
* Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
* Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.
* Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.
* Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.
* İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.

 

Solucanlar Ne ile Beslenir ?

Sebze ve meyve kabukları, karton,Ceviz ve Yer Fıstığı Kabuğu, Yaprak(kurumuş), Renksiz mürekkepli kağıt, ufalanmış yumurta kabukları-kalsiyum desteği için.. gibi şeyler yerler. En çok sevdikleri ise muz kabuğu, çay/kahve posasıdır.

 

Solucanlar Ne ile Beslenmez ?

Pırasa, Soğan, Narenciye, Ravent-Sarımsak, Makarna-Ekmek-Pirinç, Süt Ürünleri, Tuvalet kağıdı-Peçete, Et-Balık, Evcil Hayvan Dışkısı,Tuz-Baharatlı Gıdalar, Kemik ve ölümcül olan tek şey kimyasal atıklardır.