f

Sık Sorulan Sorular

1) Doğal gübre nedir?

Herhangi bir kimyasal madde içermeyen, içeriği tamamen doğal olan bir gübre çeşididir.
Doğal gübreler, toprağın fiziksel ve biyolojik yapısını düzenleyerek bitkinin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunmakla beraber toprak yapısının düzenlenmesini de sağlar.

2) Organik üretim nedir?

Organik üretim, tarımsal üretimde herhangi bir kimyasal içerikli madde kullanmadan yapılan ve üretimden tüketime kadar süren her aşamada kontrollü ve sertifikalı olarak yapılan bir üretim şeklidir.

3) Organik tarım nedir?

Mineral gübre, tarımsal ilaçlar, bitki büyüme düzenleyicilerin vb. kullanımını yasaklayan veya önemli ölçüde bu ürünlerin kullanımından kaçınan bir üretim sistemidir. Organik tarım bir tarımsal uygulama sistemidir.
Organik ürünler, üretim süreçlerinin her bir aşamasında yetkilendirilmiş sertifikasyon kuruluşları ve kişiler tarafından denetlenir ve belgelendirilir. Organik ürünler vücudumuzun doğal dengesini bozmaz, ürüne canlılık verir.
Bu bağlamda organik tarımın amacı toprağı, su kaynaklarını ve havayı kirletmeden, çevre, bitki ve insan sağlığını korumak, tarımın sürekliliğini ve hatta üretici ile tüketicinin menfaatlerini korumak ve doğadan aldığını doğaya vermektir.

4) Solucan gübresi üretiminde en çok kullanılan solucan türü hangisidir, neden?

Organik atık veya artıkları indirgemek için yapılan vermikompost çalışmalarında kullanılmakta olan ve en iyi sonuçları veren solucan türlerinin başında kırmızı kaliforniya solucanı (Eisenia Foetida) gelmektedir.
Kırmızı kaliforniya solucanı (Eisenia Foetida)’nın vermikompost yöntemlerinde en çok tercih edilen tür olmasının sebepleri şunlardır:
1)Diğer solucan türlerine oranla daha hızlı besin tüketir.
2)Daha yüksek üreme ve popülasyon artış oranına sahiptir.
3)Uygun şartlara sahip çevrelerde yaşama, mevcut besini tüketme ve çoğalma kapasitesi oldukça yüksektir.
4)Farklı iklim ve çevre koşullarına rahatlıkla uyum sağlayabilir.
5)Uygun çevre koşulları, kolay ulaşılan ve yeterli miktardaki besin kaynağı mevcut ise popülasyon artışı çok hızlı olur.

5)Kırmızı kaliforniya solucanının popülasyon hızı nedir?

Kırmızı kaliforniya solucanlarının kokon yapma zamanı uygun şartlar sağlandığı takdirde 2.5 ile 3. ay arasında gerçekleşmekte olup, mayıs ayı başından temmuz ayı sonuna kadar olan bu dönemde her bir solucan 18-26 kadar kokon bırakabilmektedir.
Yaklaşık olarak 20°C solucanların üremeleri için en ideal sıcaklık olup her bir solucan yılda ortalama 1500 kokon bırakabilir.
Yetişkin 100 solucan ise 90 ile 120 günün sonunda üreyerek nüfuslarını 20-28 katına çıkarabilir. Bu artış sonucunda 2800 adet yetişkin, 5400 adet genç (yeni) ve 9000 adet kokon olduğu görülmüştür.

6)Üretimde kullanılan kırmızı kaliforniya solucanlarının yaşam ortamı nasıl olmalıdır?

Kırmızı kaliforniya solucanları 40°C’yi geçmeyen sıcaklıkta ve her çeşit toprakta yetişebilme özelliğine sahiptir. Hayatta kalabilmeleri için gereken min. sıcaklık 0°C olup, yaklaşık olarak 20°C solucanların üretimi ve üremeleri için en ideal sıcaklıktır.
Üretimde kullanılacak solucanların ise nem, pH, sıcaklık değerlerinin standartlara uygun olarak düzenlenmiş özel solucan besleme yataklarında beslenmesi gerekmektedir.

7)Solucan gübresini evde üretebilir miyim, nasıl?

Solucanları deneme amaçlı olarak evimizde yetiştirebilmeniz mümkündür. Fakat solucanlar, çok hızlı bir şekilde ürediklerinden dolayı belirli bir zaman sonra çoğalan yeni solucanlar için yeterli alan kalamayabilir.
Bu yüzden artan solucan sayısına bağlı olarak solucanlarınızı bahçenizde veya özel solucan besleme yataklarında yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

8) Solucan yatakları nedir, nasıl çalışır?

Solucanların doğal bir ortamda yaşaması ilkesiyle oluşturulmuş bu yataklar solucanların gübre üretimini yapmaya başladığı alandır.
Yatakların boyları solucan sayısına göre değişkenlik gösterirken, nem, pH, sıcaklık vs. gibi değerlerin standartlara uygun olması gerekmektedir.
Aksi takdirde solucanlardan istenilen verimin alınabilmesi oldukça güç olabilir.

9)Sölom sıvısı nedir?

Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (sölom sıvısı) gübreye geçirirler. Bu gübre de bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar.
Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı olabilecek mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur.
Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.

10)Solucanların cinsiyetleri var mıdır?

Solucanlar çift cinsiyetlidir (hermafrodit). Vücutlarının karın kısmının ön tarafında 9-12. Boğumlar (bölümler) arasında çiftler halinde erkek ve dişi genital üreme organı deliği vardır.
Erkeklik organı gözenekleri kıl gibi ve ’’C’’ harfi şeklinde olup dişilik organı ise sırt bölgesine yakın bulunmaktadır.

11)Kırmızı Kaliforniya Solucan gübresi koku yapar mı?

Kaliforniya Solucan gübresi hiçbir şekilde koku yapmaz. Bulunduğu ortamda kokusuz olma özelliği ile diğer gübrelerden farklıdır.

12)Kırmızı Kaliforniya Solucanları için mama nasıl hazırlanır?

Taze Büyükbaş hayvan gübresi yığını en az 2 m boyunda olup 3 gün Aralıklarla 7 kez karıştırılarak havalandırılması sağlanır. Havalandırılması sağlanan gübre 10 gün aktarılmadan dinlendirilmeye bırakılır.
Dinlendirilmiş gübre rengi koyulaşmış, kokusundan arınmış ve Ph:7 ve üzeri özelliklere ulaştığında solucanlara mama (yem) olarak verilmeye hazır hale gelmiştir. Yem kalitesi solucan yetiştirilmesinde en önemli etkendir.
Yemi gübrenin içindeki mikroorganizmalar meydana getirmektedir. Yem için kullanacağınız atıkları mümkün olduğunca küçük parçalara bölerek hazırlayınız. Yeni bir tür atıkla çalışmak isterseniz solucanların yetişkinleri çoğunlukla yeme alışamaz ve ölürler.
Gençler ise kolay adapte olurlar ve larva çıkarmaya başlarlar.
Yeni yeme (mamaya) adaptasyon süreci 1-2 ay arasında değişebilir. Yeni yemi verirken sistemin tamamen üzerine değil bir kenarına verip solucanların geçiş yapıp yapmayacakları gözlemlenmelidir.

13)Yetişkin bir Kırmızı Kaliforniya solucanı kaç gramdır?

Yetişkin bir Kaliforniya solucanı yaklaşık 0,8 gramdır. Gübre üretimi hesaplanırken genel olarak 1 adet solucanın kütle ağırlığı, 0,8 gram üzerinden hesaplanır.

14)Yeni aldığım kırımızı Kaliforniya Solucanları yemek yemiyorlar neden olabililir?

Solucanlar yolculuk esnasında strese girerler ve bazı durumlarda bu stresten tamamen çıkmaları 4-6 haftayı dahi bulabilir. Bu süreçte fazla iştahlı olmazlar.
Sabırlı olup, düzenli olarak kontrol etmeli ve azar azar yem vermelisiniz. Solucanlarınızı satın almadan bir kaç gün önce kabınız hazırlayın ve içine yataklama malzemesini ve bir miktar yiyeceği ekleyin.
Daha sonra solucanları sipariş edin. Solucanlar elinize geçinceye kadar kabın içindeki ekosistem dengeye oturacaktır. İlk günler yemi çok az verin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sarsıntının yarattığı stres nedeniyle iştahları kapalı olacaktır. Bir anda çok yem verirseniz tüketemezler ve sistemde kokuşma başlar.
Solucanlar kendilerine gelip yemlerini tüketmeye başladıktan sonra her defasında atıklarını yavaş yavaş arttırarak nihayetinde olması gereken miktara erişin.

15)Kırmızı Kaliforniya Solucanını nereden ve nasıl temin edebilirim ?

www.karesol.com adresini ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçmek veya bilgi almak için ise 0541 642 08 00 numaradan bizi arayabilirsiniz.

16)Havalar çok ısındığı zaman solucanlarımın sağlığı için ne yapabilirim ?

Kabın içi ısının aniden çok fazla yükseldiği iki şekilde anlamak mümkündür. Solucanlar yüzeye çıkmış ve bir top gibi yuvarlar olmuşlardır ya da kabın dışına kaçmaya çabalıyorlardır.
Solucan kabınızın iç sıcaklığı 30°C’yi geçmeye başladığında (ya da çok kuru olduğunda) solucanlar strese girmeye başlarlar.
Yaz sıcakları boyunca solucan kabınızın serin ve gölge bir yerde olmasını sağlayın. Ayrıca kabın nem oranını düzenli olarak kontrol edin.
Nem oranının 50%’nin altına düşmesi tehlikelidir. İdeal nem oranını, kabın içinden bir avuç malzeme alıp sıktığınızda en fazla bir kaç damla su damlayacak şekilde olması gerekmektedir.
Çok aşırı sıcaklarda kabın içine bir buz parçaları ekleyebilir ya da içteki malzemenin üzerini kalın ve ıslak bir havlu (veya kendir bez) ile örtebilirsiniz.
Bunların dışında eğer imkânınız varsa kabı iç mekâna da taşıyabilirsiniz. Buz parçalarının çok küçük olmamasına dikkat edin. Çok küçük olunca çabucak erirler.
Buzu kabın içine doğrudan koyarsanız solucanlara zarar verebilir. Bunun yerine bir bezin üzerine koyarak yerleştirin. Kaba koyduğunuz atıkların ayrışma süreci ve az da olsa solucanların atıkları tüketim süreci de ısı yaratabilir.
Bu nedenle çok aşırı sıcaklarda kabınıza fazla yiyecek eklemeyin.

d